Czy warto zaopatrzyć się w łańcuchy zimowe do pojazdów rolniczych?

Podczas srogiej zimy, kiedy na drodze czy gruncie napotykamy przysłowiową szklankę, nie pomoże ani super silnik, ani napęd na cztery koła, ani doświadczenie kierującego pojazdem. Zamiast więc martwić się, co będzie z ciągnikiem, kiedy utknie w gołoledzi czy na mocno ubitym śniegu, warto zawczasu zaopatrzyć się w łańcuchy zimowe do pojazdów rolniczych. 

Ile kosztują łańcuchy zimowe do pojazdów rolniczych? Gdzie je kupić?

Najtańszy łańcuch kupimy już za 400 złotych, jednak jeśli chcemy, żeby służył nam przez kilka sezonów, czasem warto dorzucić jakieś 200 zł i kupić lepszy model. Jest to z pewnością bardziej opłacalne, choć dopiero w perspektywie czasowej, niż kupowanie co roku nowego. Kupimy je u mechaników, specjalnych sklepach, jako dodatki do opon, najprościej jednak po prostu zamówić odpowiedni model w sieci i czekać na dostawę. Samo założenie łańcucha jest proste i nie potrzeba do tego specjalnej pomocy z zewnątrz.

Komu szczególnie przydadzą się łańcuchy zimowe do pojazdów rolniczych?

Każdy rolnik wie, że w tej branży potrzebne są działania niezależnie od pory roku czy niewygód. Dlatego każdy rolnik może potrzebować ochrony na koła swoich pojazdów, chociażby po to, żeby odśnieżyć drogę, która staje się nieprzejezdna. Panuje jednak przekonanie, że najmocniej narażeni na nieprzyjemności związane z ubitym śniegiem na drogach są ci rolnicy, którzy parają się hodowlą bydła. Konieczność codziennego dokarmiania zwierząt sprawia, że niezależnie od pogody nie można sobie pozwolić na przestoje. Podobnie jest z wywozem mleka czy paszy z terenu gospodarstwa.

Pojazdy rolnicze na ratunek

Nawet jeśli nie planujemy eskapad ciągnikiem w porze zimowej, warto zaopatrzyć się w łańcuch. Dlaczego? Otóż inni kierowcy dojeżdżający do czy w pobliżu naszej posesji mogą mieć problem, utykając w śniegu. W takich sytuacjach rolnik zdaje się jedyną deską ratunku i to do właściciela potężnych pojazdów rolniczych zwykle ludzie zwracają się o pomoc. Łańcuchy zimowe dla pojazdów rolniczych warto zatem mieć na stanie ze względu na bezpieczeństwo na drodze tak nasze, jak i innych.